- Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Ve Mühendislik Bilimleri Dergisi
- Volume:21 Issue:5
- Construction of Soliton Solutions for Chaffee-Infante Equation
Construction of Soliton Solutions for Chaffee-Infante Equation
Authors : Şeyma TÜLÜCE DEMİRAY, Uğur BAYRAKCI
Pages : 1046-1051
Doi:10.35414/akufemubid.946217
View : 14 | Download : 5
Publication Date : 2021-10-31
Article Type : Research Paper
Abstract :Bu makalede, Chaffee-Infante denklemi üzerinde çalışılmıştır ve bu denklemin soliton çözümleri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin çözüm yöntemlerinden biri olan sine-Gordon açılım yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca belirtilen denklemin elde edilen sonuçlarının grafiksel gösterimi belli değerler için Wolfram Mathematica 12 programı kullanılarak yapılmış ve böylece bulunan sonuçların uygunluğu gösterilmiştir.Keywords : Chaffee Infante Denklemi, Sine Gordon açılım metodu, Soliton çözümler, Tam çözümler